Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął przyszłoroczny budżet. Po raz pierwszy planowane wpływy i wydatki przekroczyły miliard złotych. za budżetem głosowali radni PO, PSL i SLD, przeciwko PiS i Samoobrony.

Oznacza to, że do samorządów i innych podmiotów korzystających z dotacji budżetowych w regionie, trafi więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych – mówi marszałek województwa Jacek Protas.
Ponad 700 mln złotych to przekazane samorządom gminnych, powiatowym, przedsiębiorcom i innym instytucjom dotacje wspierające ich rozwój. 90 mln będzie przeznaczone na utrzymanie dróg wojewódzkich. Z budżetu województwa ma być współfinansowana budowa kolejnych 37 boisk z programu Orlik.
W ponad miliardowym budżecie województwa, 659 mln złotych to dotacje na rozwój regionu z Unii Europejskiej. Żeby z nich skorzystać zarząd województwa będzie musiał zaciągnąć 30 milionowy kredyt z przeznaczeniem na tzw. wkład własny.
Optymizm zarządu województwa podzielają radni PSL i SLD. Uchwaleniu budżetu w takiej postaci byli przeciwni radni PiS i Samoobrony.

Ÿródło: Radio Olsztyn