Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że na wniosek prokuratury zwolni z tajemnicy państwowej posłów w sprawie rzekomego polskiego więzienia CIA w Starych Kiejkutach koło Szyman.

„Gazeta Wyborcza” napisała, że premier Donald Tusk „zwolnił z tajemnicy państwowej byłych wysokich urzędników rządów SLD i PiS, których prokuratura chce przesłuchać w tej w sprawie. Według gazety wniosek prokuratury „trafił do premiera kilka tygodni temu i został właśnie zaakceptowany”. Osoby, o których pisze gazeta mają być świadkami w śledztwie mającym ustalić, czy w Polsce, w latach 2002-2005, Amerykanie nielegalnie przetrzymywali terrorystów.

Marszałek Komorowski, pytany czy zwolni posłów z tajemnicy państwowej, powiedział: „Tak, taka jest procedura”. Według „Gazety Wyborczej” prokurator miałby przesłuchać m.in. byłego premierów Leszka Millera i Marka Belkę (SLD) oraz Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (PiS). Z informacji gazety wynika również, że prokurator miałby wezwać na świadków byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i urzędującego – Lecha Kaczyńskiego. Zeznawać mieliby też: Marek Siwiec, Jerzy Szmajdziński, Zbigniew Wassermann, Zbigniew Ziobro i Janusz Kaczmarek. Według „Gazety Wyborczej”, prowadzący śledztwo chcą, by z tajemnicy zwolnić byłych szefów Agencji Wywiadu – Zbigniewa Siemiątkowskiego i gen. Zbigniewa Nowka oraz gen. Marka Dukaczewskiego. Tu jednak, jak podaje gazeta, decyzję mieliby podjąć szefowie służb specjalnych.

Kilka miesięcy temu dziennik „New York Times” napisał, że w Polsce znajdowało się jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano członków Al-Kaidy. Mieli być rzekomo przetrzymywani w prowizorycznym więzieniu w ośrodku szkolenia kadr wywiadu w Kiejkutach niedaleko lotniska w Szymanach.

żródło: Radio Olsztyn