Wojewoda warmińsko – mazurski Marian Podziewski poprosił o wyjaśnienia w sprawie olsztyńskiego Stowarzyszenia „Niebieski Parasol”, od którego ratusz zażądał zwrotu około 4 mln bonifikaty.

Stowarzyszenie „Niebieski Parasol” zajmuje się osobami, które ze względu na wiek lub chorobę nie mogą się poruszać. Wojewoda po otrzymaniu listu od prezes stowarzyszenia Elżbiety Szwałkiewicz, zwrócił się do wiceprezydenta Olsztyna Tomasza Głażewskiego z prośbą o wyjaśnienia. Żeby podjąć jakiekolwiek kroki w tej sprawie musimy zapoznać się z jej szczegółami – powiedziała Joanna Jabłonka, dyrektor wydziału polityki społecznej warmińsko – mazurskiego urzędu wojewódzkiego.

Urząd Miasta w Olsztynie do sądu skierował sprawę zwrotu bonifikaty, około 4 mln złotych, którą udzielił Stowarzyszeniu przy zakupie budynku przy ul. Boeniga. Wyrok potwierdził zarzut ratusza, który uważa, że Stowarzyszenie „Niebieski Parasol” bezprawnie sprzedało budynek, kiedy było w złej kondycji finansowej.

Problem w tym, że jeżeli Stowarzyszenie zwróci pieniądze, nie będzie mogło dalej funkcjonować, a wojewoda chce temu zapobiec – dodała Joanna Jabłonka. Przez 8 lat działalności „Niebieskiego Parasola” z jego pomocy skorzystało około 15 tysięcy obłożnie chorych osób. O komentarz w sprawie prośby wojewody do wiceprezydenta Głażewskiego poprosiliśmy rzeczniczkę Urzędu Miasta w Olsztynie. Aneta Szpaderska nie chciała jednak komentować sprawy.

żródło: Radio Olsztyn