Na Mazurach występuje w sobotę drugi stopień zagrożenia gwałtownymi burzami. Ratownicy i policja ostrzegają żeglarzy przed wypływaniem na wodę. Spodziewane są silne opady deszczu i gradu.

Od rana na tablicach informacyjnych w portach wyświetlamy ostrzeżenia, ratownicy przestrzegają przed gwałtownymi nadciągającymi burzami. Sądzimy, że ludzie nie będą się chcieli pakować w kłopoty i przeczekają w portach nawałnice – poinformował Paweł Czubiński z WOPR w Giżycku. Do akcji informowania żeglarzy o nadciągających burzach włączyła się także policja. Funkcjonariusze informują żeglarzy w największych portach: Mikołajkach, Giżycku, czy Rucianym-Nidzie – poinformowała Iwona Przybylińska z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji. Przybylińska dodała, że policja kontroluje także, czy pływający mają na sobie kapoki. Gdy w niedzielę na Mikołajskim i Bełdanach sprawdzaliśmy, czy żeglarze mają kapoki, skończyło się na czterech mandatach – dodała Przybylińska.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku, które sporządza prognozy na obszar Mazur poinformowało w sobotę o możliwości wystąpienia w regionie gwałtownych burz z silnym i porywistym wiatrem, który może łamać drzewa i zrywać dachy. Oprócz deszczu może padać grad.

żródło: Radio Olsztyn