Na 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata oraz 300 złotych grzywny Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał Jerzego K. w procesie apelacyjnym dotyczącym fałszowania wyników wyborów samorządowych w Sorkwitach 2006 roku.

Jerzy K. był wówczas przewodniczącym komisji wyborczej w Rybnie. W sądzie pierwszej instancji został skazany na 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata i 500 złotych grzywny. Fałszerstwo odkrył kontrkandydat zwycięzcy Czesław Chotkiewicz, który po pierwszym przeliczeniu głosów wygrał wybory, ale już po kolejnym – przegrał.
Drugiemu z oskarżonych, informatykowi, który wprowadzał do komputera błędne dane sąd w Olsztynie uchylił wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy Sądowi Rejonowemu w Mrągowie. To nie jedyne osoby, które odpowiadały przed sądem w tej samej sprawie.
Pawomocny wyrok usłyszała sekretarz gminy Sorkwity Marzena M. Sąd skazał ją na rok i 3 miesiące w zawieszeniu na 3 lata za fałszowanie wyników wyborów. Mieszkaniec Sorkwit, obecny na rozprawie Waldemar Nykiel, jest zdania, że takie osoby nie powinny sprawować urzędniczych funkcji. Tymczasem Marzena M. nadal jest sekretarzem gminy.
Po wyjściu sprawy na jaw, sąd nakazał ponowne wybory w obwodzie w Rybnie. Wygrał je przewagą 4 głosów Piotr Wołkowicz.

Ÿródło: Radio Olsztyn