Z prośbą o wyasygnowanie 400 tysięcy złotych na pomoc rodzinom z Nart zwrócił się do premiera Donalda Tuska europoseł Bogusław Rogalski. Rodziny muszą opuścić dom, bo nieruchomość odzyskała Niemka Agnes Trawny.

Media od dawna informują o dramatycznej sytuacji dwóch rodzin zamieszkujących bliźniak w Nartach w gminie Jedwabno. Chodzi o rodzinę państwa Głowackich i Moskalików, którzy do końca roku muszą się wyprowadzić z zajmowanego domu. Ich nieruchomość decyzją sądu najwyższego odzyskała Niemka Agnes Trawny. Zdaniem europosła Bogusława Rogalskiego 400 tysięcy złotych z rezerwy Prezesa Rady Ministrów wystarczyłoby na kupno obu rodzinom nieruchomości w gminie Jedwabno.

Do tej pory na Warmii i Mazurach złożono około 170 wniosków o zwrot nieruchomości, o łącznej powierzchni niemal tysiąca 200 hektarów. Szacuje się, że dalszych 300 nieruchomości jest zagrożonych roszczeniami, z powodu błędów w Księgach Wieczystych. W samym Olsztynie problem dotyczy 10 kamienic, które mogą stać się obiektem roszczeń spadkobierców byłych mieszkańców Warmii i Mazur.

żródło: Radio Olsztyn