W Olsztynie w ostatnim dniu obchodów Dni Łucka otwarto ulicę Tarasa Szewczenki – najwybitniejszego ukraińskiego poety i pisarza. Tablicę odsłonili wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski i mer Łucka Bogdan Szyba.

Choć współpraca między samorządami Olsztyna i Łucka trwa 11 lat, to dopiero w tym roku zorganizowano takie uroczystości. W czerwcu mieszkańcy Łucka obchodzili „Dni Olsztyna”.

W Olsztynie gościli dziś także konsul generalny RP w Łucku Tomasz Janik i konsul Ukrainy w Gdańsku Olexandr Medownikow. Obaj dyplomaci podkreślali, że stosunki polsko-ukraińskie w ostatnim czasie bardzo się ociepliły. Jednak zdaniem Olexandra Medownikowa w Polsce jest wciąż mało ulic związanych z Ukrainą.

Nazwę ulicy Tarasa Szewczenko nadała Rada Miasta uchwałą z dnia 29 sierpnia 2007 roku na wniosek olsztyńskich mieszkańców ukraińskiego pochodzenia. A do Olsztyna na trzydniowe obchody Dni Łucka przyjechała spora grupa mieszkańców tego ukraińskiego miasta, którzy w olsztyńskim amfiteatrze zaprezentowali Łuck na specjalnej wystawie. Byli też artyści amatorzy. Oprócz prezentacji kulturalnych, koncertów i wystaw, goście z Łucka uczestniczyli w spotkaniach poświęconych ekologii, gospodarce komunalnej i organizacji służby zdrowia.

żródło: Radio Olsztyn