Olsztyńska prokuratura okręgowa złożyła apelację w sprawie wyroku za lincz we Włodowie, w którym za zabójstwo recydywisty 3 braci Winków skazano na kary po 4 lata więzienia. Apelację zapowiadają też obrońcy.

Prokuratura chce uzasadnienia wyroku na piśmie, aby wystąpić z apelacją do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku – poinformował rzecznik prokuratury Mieczysław Orzechowski. Podkreślił, że prokuratura nie zgadza się z wysokością kar dla oskarżonych. Obrońcy oskarżonych tuż po ogłoszeniu wyroku także zapowiedzieli apelację.

Wczoraj za zabójstwo 60-letniego przestępcy Józefa C. sąd skazał na kary 4 lat więzienia braci Tomasza, Mirosława i Krzysztofa Winków. Oskarżyciel żądał kar po 10 lat więzienia dla każdego z nich. Rafała W. za pobicie sąd skazał na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Stanisława M. i Wiesława K. za zbezczeszczenie zwłok skazano na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Wobec braci Winków sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary uznając, że winą za ich zachowanie należy obarczyć także państwo, szczególnie policję z Dobrego Miasta za brak reakcji na wezwania mieszkańców Włodowa, co mogłoby uchronić ich przed atakami Józefa C. Do linczu we Włodowie doszło 1 lipca 2005 r. Wówczas sąsiedzi zaatakowali i zabili recydywistę Józefa C., który chodził po wsi z maczetą i groził ludziom.

Ÿródło: Radio Olsztyn