2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat – taką karę wyznaczył sąd byłej głównej księgowej Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu. Gabriela Z. zdefraudowała z kont placówki ponad 250 tysięcy złotych.

Podczas śledztwa przyznała się do winy i po jego zakończeniu dobrowolnie poddała się karze. Podobnie jak trzy inne osoby zamieszane w tę sprawę. One również otrzymały wyroki w zawieszeniu , ale na czas krótszy, bo na 2 lata. Dodatkowo Gabriela Z. ma ustanowiony dozór kuratora i musi zwrócić jeszcze 45 tysięcy złotych.
Sprawa defraudacji pieniędzy w Galerii El wyszła na jaw w ubiegłym roku, podczas rutynowej kontroli finansów placówki. Okazało się, że zniknęło ćwierć miliona złotych. Podejrzenie padło na księgową i jej współpracownicę. Oskarżona kobieta tłumaczyła się bałaganem w księgowości i tym, że potrzebowała pieniędzy na swoje leczenie. Dochodzenia wykazało, że w sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, a także dwie firmy, na konta których przelewane były pieniądze z Galerii El. W listopadzie do dymisji podał się dyrektor Centrum Sztuki. Do dziś Urząd Miejski nie powołał jego następcy. Żaden z kandydatów nie uzyskał aprobaty komisji konkursowej.

żródło: Radio Olsztyn